20.07.2018

Bułeczki drożdżowe

Wspólne spędzenie czasu w kuchni to dobra zabawa, po której jeszcze zostaje coś smacznego! Warto, więc na to zajęcie kojarzące się częściej z pracą i trudem spojrzeć od drugiej strony. Pierniczki mogą być świetnym tematem towarzyskiego spotkania, a pieczenie bułeczek frajdą na dziecięcą zabawę lepszą niż seria konkursów.
Myszka Agata poleca Państwu wypróbowany przepis na pyszne, drożdżowe bułeczki.

A dlaczego bułeczki?

 

 Oczywiści przygotowywanie w kuchni różnych przysmaków, to zawsze czas spędzony miło i pożytecznie, ale pieczenie bułeczek ma jeszcze kilka dodatkowych zalet.

Ciasto drożdżowe to po prostu wspaniała, naturalna masa plastyczna. Można, więc to zajęcie potraktować jako prace plastyczne:

·    wyrabianie ciasta wzmacnia siłę i sprawność palców

·    lepienie bułki to prawdziwa radość tworzenia

·    a patrzenie jak rośnie to już po prostu czary!

A potem wystarczy trochę cierpliwości i dzieło sztuki można schrupać ze smakiem.

 

Pyszne i zdrowe bułeczki drożdżowe – przepis

 

7 dkg drożdży rozcieramy z łyżką cukru i zalewamy ciepłym, ale nie gorącym mlekiem. Rozczyn zostawiamy w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.

W szklance mleka rozpuszczamy pół kostki masła i 4 łyżki miodu, podgrzewając, lecz nie za mocno.

Gdy rozczyn zacznie już rosnąć, wlewamy do niego mleko z miodem i dodajemy mąkę, cały czas wyrabiając. Do tych proporcji potrzeba będzie około kilograma pszennej mąki, najlepiej mieszanej (np. białej z orkiszową lub graham). Ale dobrze jest dodawać ją po trochu, tak, aby ciasto nie było za rzadkie lub za ścisłe i jak najdłużej wyrabiać, wtedy dobrze wyrasta i jest puszyste.

Następnie zostawiamy wszystko w ciepłym miejscu, przykryte ściereczką, jeszcze raz do wyrośnięcia.

A kiedy ciasto już wyrośnie możemy zacząć się nim bawić. Jeżeli za bardzo się lepi trzeba dodać jeszcze mąkę. Masa powinna być dosyć elastyczna. Każdy kawałek wygniatamy w dłoniach, aby stał się ciepły i formujemy dowolny kształt bułeczki. Dla urozmaicenia smaku pieczywa warto wzbogacić je dodając rodzynki, orzechy, słonecznik … - co kto lubi. Można także z ciasta uformować chleb lub struclę nadziewaną bakaliami, owocami czy twarogiem.

Bułki pieczemy w piekarniku 30-40 minut, a chleb około godziny w temperaturze 200-220°C.

                            Smacznego!